اسوس ایسوس asus laptop لپ تاپ نوت بوک ولی عصر رایانه شیراز
كد خبر: SK-83174  تاریخ : 18/6/1392   ساعت : 10:16 نسخه چاپی
با این همه نبود ها،کشاورزان به چه دل خوش کنند؟!

شهرستان دشتستان، قطب کشاورزی استان بوشهر و یکی از منابع مهم تولید خرمای کشور می باشد که سالانه حدود 45 هزار تن خرما از نخلستان های دشتستان برداشت می شود.

شهرستان دشتستان، قطب کشاورزی استان بوشهر و یکی از منابع مهم تولید خرمای کشور می باشد که سالانه حدود 45 هزار تن خرما از نخلستان های دشتستان برداشت می شود.

به گزارش سوک به نقل از  روابط عمومی اداره صنعت ، معدن و تجارت دشتستان این امر ضرورت ساماندهی بیشتر بازار خرما را بیان می کند. مسئله ای که هر ساله با شروع فصل برداشت خرما، رنگ و بوی تازه ای به خود می گیرد و بعد از پایان هیاهوی خرید و فروش خرما، تا حدی به دست فراموشی سپرده می شود و این امر به گونه ای شده که تلاش های برخی از مسئولین استانی و شهرستانی نیز در جا انداختن فرهنگ استفاده از خرما در ادارات در حمایت از نخلداران نیز راه به جایی نبرد.

هر ساله با شروع فصل خرید و فروش خرما، قیمت تضمینی خرید خرما، بیان می شود. مسئله ای که به گفته معاون اداره صنعت، معدن و تجارت دشتستان، حدود 5-4 سال است که اجرا نشده و در واقع شاهد آن نبودیم.

احمدی در گفتگو با خبرنگاران گفت: متأسفانه در سال های اخیر شاهد نابسامانی در بازار خرما بودیم به نحوی که قیمت خرما در بازار از 1000 الی 3500 تومان متغییر بود.

 وی افزود: به منظور رسیدگی مناسبتر به نحوه خرید و فروش خرما، صنف کارهای کشاورزی زیر نظر جهاد کشاورزی تشکیل شده است که با بررسی وضعیت و کیفیت خرمای نخلداران، قیمتی را با عنوان قیمت خرید توافقی اعلام می کند و بعد از گزارش این قیمت از طریق جهاد کشاورزی به وزارتخانه، بررسی های لازم در خصوص قیمت خرما انجام و در نهایت نرخی با عنوان قیمت خرید توافقی اعلام می شود که بر اساس این نرخ، خرید و فروش توافقی در بازار صورت می گیرد.

احمدی ادامه داد: در حال حاضر قیمت خرید خرما، کیلویی حدود 1000 تومان اعلام شده است اما از آنجایی که برداشت خرما به یکباره و با حجم زیاد صورت می گیرد، عرضه در بازار افزایش و به دنبال آن قیمت خرما کاهش می یابد که این خود موجبات وارد شدن خسارات مالی به کشاورزان می گردد.

وی راهکار مقابله با این وضعیت را اینگونه عنوان کرد: با توجه به اینکه فصل گرما رو به اتمام است، اگر کشاورزان بتوانند خرمای خود را حدود دو الی سه ماه نگهدارند و بعد به بازار عرضه کنند، خرمای آنان با قیمت مناسبتری به فروش می رسد.

احمدی اما نگفت که بدون وجود سردخانه های مناسب در شهرستان، چگونه امکان نگهداری این حجم بالای خرما تا مدت معین مقدور می شود؟؟؟

و اینجاست که نبود سردخانه های مناسب جهت نگهداری خرما در شهرستان، به خوبی احساس می شود.
دلالان، یکی از عوامل خرید خرما با قیمت پایین را، بی کیفیتی برخی از خرما بیان می کنند که از مهمترین دلایل آن، می توان به بی سامانی وضعیت بسته بندی خرما اشاره کرد.

مسئله ای که در سال های اخیر مورد تجزیه و تحلیل مسئولین شهرستان، استانی و حتی کشوری صورت گرفته است و تا حدی کارهای خوبی در این زمینه انجام شده است.

در حال حاضر حدود 40 کارخانه بسته بندی خرما در دشتستان وجود دارد که اکثر آنان تعطیل می باشند و نبود اعتبارات، مهمترین دلیل راکد شدن این شرکت ها شده است. حال اگر بتوان با پرداخت تسهیلاتی مناسب، دست این شرکت های نیمه فعال راگرفت و بلند کرد حدود 50 درصد خرمای استان را نجات داده و با کیفیت بهتر می توان بسته بندی و به بازار عرضه کرد تا دلالان جایی برای بهانه جویی نداشته باشند.

ساماندهی که می توان حتی با یک نظارت دقیق بر نحوه بسته بندی خرما در منازل نیز به شکل جدیدتری بروز کند./4
نظر بازدید کنندگان :

 

  :   بهتر است خرماداران خرماهارا دریکجا جمع کنند وبه آتش بکشند تا در جامعه ی داخلی وخارجی سر وصدا بلند شودآنوقت همه چیز حل می شود.

  :   فعلاً قطب کشاورزی استان شهرستانهای دشتی و دیر با تولید عمده گوجه فرنگی هستند و با توجه به رواج بیماری مرض قند( دیابت) دیگه مصرف خرما چندان رونق ندارد

علی   :   قرار بود نماینده دشتستان برای خرما چه کارها که نکند فقط حرف و موقع رای گیری با جوهره کشاورز بالا رفتن دیگر هیچ و هیچ


شما هم نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید :

نام:
ایمیل:
متن کامل نظر:
 
   

لحظه نیوز
کارآفرین
نیازمندیها
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت سوک می باشد
Design and Supported : AradPortal